Welcome to HOWESPORTS.COM

2015  Broadview Heights
Recreational Baseball / Softball Website



UPDATED
7/2/2015 12:30 AM





Useful Facility Links

Broadview Heights Recreation Center




Sam Alai, Mayor

Rick Howe - Commissioner      Broadview Heights Recreational Baseball / Softball 440-666-2902 Rikow1@ameritech.net
Paula Horner - Director Broadview Heights Department of Parks and Recreation 440-838-4522 phorner@broadview-heights.org
Gary Diehl - Athletics Manager Broadview Heights Department of Parks and Recreation 440-717-4063 gdiehl@broadview-heights.org

                                                                                                    
Rainout Policy and procedure
                         Click above to register   Instructions                           Field Grid and information




Boys 7   Boys 8   Boys 9   Boys 10   Boys 11-12   Boys 13-14   Boys High School


Girls 7-8   Girls 9-10   Girls 11-13   Girls HIgh School












Most rained-out Games have been rescheduled For 10yo and up


Rained out games to date and make-up dates...see league sight for exact field and times

Date Time League Field Game No. Home Coach Away team Make-up Date
Mon Jun 1 6:00 PM B10KP F3 B10KP-1 Cipriani Durichko Sat Jun 20
Fri Jun 12 6:00 PM B10KP F2 B10KP-9 Battaglia Toman Sat Jun 20
Fri Jun 12 8:00 PM B10KP F2 B10KP-10 Cipriani Doubler Sat Jun 27
Mon Jun 15 6:00 PM B10KP F2 B10KP-11 Durichko Battaglia Sat Jun 27
Mon Jun 15 8:00 PM B10KP F2 B10KP-12 Toman Cipriani Sat Jun 27
Mon Jun 22 6:00 PM B10KP F2 B10KP-15 Cipriani Toman Sat Jul 11
Mon Jun 22 8:00 PM B10KP F2 B10KP-16 Battaglia Durichko Sat Jul 11
Sat Jun 27 9:00 AM B10KP F3 B10KP-10R Cipriani Doubler Tue Jul 14
Sat Jun 27 11:00 AM B10KP F3 B10KP-11R Durichko Battaglia Tue Jul 14
Sat Jun 27 1:00 PM B10KP F3 B10KP-12R Toman Cipriani Wed Jul 15
Mon Jun 29 6:00 PM B10KP F2 B10KP-21 Cipriani Durichko  
Mon Jun 29 8:00 PM B10KP F2 B10KP-22 Doubler Toman  
Mon Jun 1 6:00 PM B12KP F1 B12KP-1 Blauman Maleski Sun Jun 7
Mon Jun 1 6:00 PM B12KP F2 B12KP-2 Kazimer Pentz Sun Jun 7
Fri Jun 12 6:00 PM B12KP F1 B12KP-13 Pentz Blauman Sat Jun 27
Fri Jun 12 8:00 PM B12KP F1 B12KP-14 Maleski Kazimer Sat Jun 27
Mon Jun 15 6:00 PM B12KP F1 B12KP-15 Bender Blauman Thu Jul 2
Mon Jun 15 8:00 PM B12KP F1 B12KP-16 Maleski Pischulla Thu Jul 2
Tue Jun 16 6:00 PM B12KP F1 B12KP-17 Kirin Bender Sat Jun 27
Tue Jun 16 6:00 PM B12KP F2 B12KP-18 Pentz Kazimer Thu Jul 2
Mon Jun 22 6:00 PM B12KP F1 B12KP-23 Blauman Kazimer Sat Jul 11
Mon Jun 22 8:00 PM B12KP F1 B12KP-24 Pischulla Kirin Sat Jul 11
Sat Jun 27 10:00 AM B12KP F1 B12KP-13R Pentz Blauman Sun Jul 12
Sat Jun 27 12:00 PM B12KP F1 B12KP-14R Maleski Kazimer Sun Jul 12
Sat Jun 27 2:00 PM B12KP F1 B12KP-17R Kirin Bender Sun Jul 12
Mon Jun 29 6:00 PM B12KP F1 B12KP-31 Kazimer Pischulla Mon Jul 13
Mon Jun 29 8:00 PM B12KP F1 B12KP-32 Blauman Pentz Mon Jul 13
Tue Jun 30 6:00 PM B12KP F1 B12KP-33 Bender Maleski Sat Jul 11
Tue Jun 30 8:00 PM B12KP F1 B12KP-34 Kirin Pentz Thu Jul 9
Mon Jun 1 6:15 PM B14KP F4 B14KP-1 Diehl Sarfi Sun Jun 7
Mon Jun 1 6:00 PM B14KP F5 B14KP-2 Link Siedlecki Sun Jun 7
Mon Jun 1 8:00 PM B14KP F5 B14KP-3 Morabito Smith Sun Jun 7
Fri Jun 5 6:15 PM B14KP F4 B14KP-6 Smith Siedlecki Sun Jun 14
Fri Jun 12 6:15 PM B14KP F4 B14KP-15 Siedlecki Diehl Sat Jun 20
Fri Jun 12 6:00 PM B14KP F5 B14KP-16 Sarfi Smith Sat Jun 20
Fri Jun 12 8:00 PM B14KP F5 B14KP-17 Morabito Daiker Sat Jun 27
Sun Jun 14 6:00 PM B14KP F4 B14KP-6R Smith Siedlecki Sat Jun 27
Tue Jun 16 6:00 PM B14KP F5 B14KP-19 Link Morabito Thu Jun 18
Thu Jun 18 6:15 PM B14KP F5 B14KP-20 Diehl Daiker Thu Jul 2
Thu Jun 18 8:00 PM B14KP F5 B14KP-19R Link Morabito Wed Jul 15
Sat Jun 20 9:00 AM B14KP F4 B14KP-15R Siedlecki Diehl Mon Jul 13
Mon Jun 22 6:15 PM B14KP F4 B14KP-21 Daiker Siedlecki Sat Jul 11
Mon Jun 22 6:00 PM B14KP F5 B14KP-22 Sarfi Diehl Sat Jul 11
Mon Jun 22 8:00 PM B14KP F5 B14KP-23 Morabito Link Sat Jul 11
Sat Jun 27 9:00 AM B14KP F4 B14KP-6RR Smith Siedlecki Tue Jul 14
Sat Jun 27 11:00 AM B14KP F4 B14KP-17R Morabito Daiker Tue Jul 14
Mon Jun 29 6:15 PM B14KP F4 B14KP-28 Sarfi Siedlecki Sat Jul 18
Mon Jun 29 6:00 PM B14KP F5 B14KP-29 Smith Daiker Sat Jul 18
Mon Jun 29 8:00 PM B14KP F5 B14KP-30 Diehl Morabito Sat Jul 18
Tue Jun 30 6:15 PM B14KP F4 B14KP-31 Diehl Smith Sat Jul 11
Wed May 27 6:00 PM BHS F5 BHS-4 Rice Norris Sat Jun 20
Wed May 27 8:15 PM BHS F5 BHS-5 Koler Blake Sat Jun 20
Mon Jun 15 6:00 PM BHS F5 BHS-27 Blake Calovini Sun Jun 28
Mon Jun 15 8:15 PM BHS F5 BHS-28 Koler Snyder Sun Jun 28
Sat Jun 20 10:00 AM BHS F5 BHS-4R Rice Norris Sun Jul 12
Mon Jun 22 6:00 PM BHS NR Y3 BHS-37 Ruffner Koler Sat Jul 11
Mon Jun 22 8:30 PM BHS NR Y3 BHS-38 Calovini Norris Sat Jul 11
Mon Jun 22 8:30 PM BHS NR Y8 BHS-40 Clemente Snyder Sat Jul 11
Sat Jun 27 9:00 AM BHS Y3 BHS-CR Calovini Clemente Wed Jul 8
Sun Jun 28 6:00 PM BHS F5 BHS-27R Blake Calovini Sun Jul 12
Sun Jun 28 8:15 PM BHS F5 BHS-28R Koler Snyder Sat Jul 18
Tue Jun 30 6:00 PM BHS F5 BHS-53 Rice Pearce Sat Jul 18
Tue Jun 30 8:15 PM BHS F5 BHS-54 Blake Norris Sat Jul 18
Sat Jun 27 4:00 PM BU10 F1 BU10-18 Adkins Bay Blue Rockets Sat Jul 11
Sat Jun 27 6:00 PM BU11 F1 BU11-20 Richardson Norwalk  
Thu Jun 18 6:00 PM BU12 F1 BU12-15 Jonozzo Lakewood  
Sat May 30 6:00 PM BU13 F5 BU13-11 Underation North Ridgeville Sat Jun 6
Thu May 7 6:00 PM BU14 F5 BU14-1 Hajak    
Sat May 30 8:00 PM BU14 F5 BU14-6 Hajak    
Sat Jun 27 6:00 PM BU8 F3 BU8-10 Palange NorthernOhio Tornadoes  
Sat May 30 6:00 PM BU9 F3 BU9-5 Franko Independence Sat Jul 11
Sun Jun 14 5:00 PM BU9 F3 BU9-13 Franko BVH Eagles  
Thu Jun 18 6:00 PM BU9 F3 BU9-7 Franko Westlake Sun Jul 12
Sat Jun 27 4:00 PM BU9 F3 BU9-11 Franko Northern Ohio Tue Jul 7
Mon Jun 1 6:00 PM G13KP F7 G13KP-1 Alberty Fadenholz Sat Jun 27
Mon Jun 1 7:20 PM G13KP F7 G13KP-2 Blake Kubek Sat Jun 27
Fri Jun 12 6:00 PM G13KP F7 G13KP-14 Clifford Fadenholz Sat Jun 27
Fri Jun 12 7:20 PM G13KP F7 G13KP-15 Stancak Blake Sat Jun 27
Mon Jun 15 6:00 PM G13KP F7 G13KP-16 Kubek Alberty Sat Jun 27
Mon Jun 15 7:20 PM G13KP F7 G13KP-17 Fadenholz Blake Thu Jul 2
Tue Jun 16 6:00 PM G13KP Breck C G13KP-18 Dunn Fadenholz Fri Jun 26
Thu Jun 18 6:00 PM G13KP Breck C G13KP-21 Dunn Kubek Sat Jul 11
Thu Jun 18 7:20 PM G13KP Breck C G13KP-22 Stancak Fadenholz Sat Jul 11
Mon Jun 22 6:00 PM G13KP F7 G13KP-25 Kubek Clifford Sat Jul 11
Mon Jun 22 7:20 PM G13KP F7 G13KP-26 Alberty Stancak Sat Jul 11
Sat Jun 27 10:00 AM G13KP F7 G13KP-15R Stancak Blake Wed Jul 15
Sat Jun 27 11:20 AM G13KP F7 G13KP-2R Blake Kubek Wed Jul 15
Sat Jun 27 12:40 PM G13KP F7 G13KP-16R Kubek Alberty Wed Jul 15
Sat Jun 27 2:00 PM G13KP F7 G13KP-1R Alberty Fadenholz Fri Jul 17
Sat Jun 27 3:20 PM G13KP F7 G13KP-14R Clifford Fadenholz Fri Jul 17
Mon Jun 29 6:00 PM G13KP F7 G13KP-33 Stancak Dunn  
Mon Jun 29 7:20 PM G13KP F7 G13KP-34 Alberty Brooks  
Tue Jun 30 6:00 PM G13KP F7 G13KP-35 Kubek Blake  
Tue Jun 30 7:20 PM G13KP F7 G13KP-36 Fadenholz Brooks  
Tue Jun 16 6:00 PM G910KP Breck E G910KP-13 O'Neil Bokmuller Wed Jun 24
Tue Jun 16 7:20 PM G910KP Breck E G910KP-14 Gaglione Soltesz Wed Jun 24
Thu Jun 18 7:20 PM G910KP Breck E G910KP-20 O'Neil Priest Sat Jul 11
Thu Jun 18 7:20 PM G910KP F7 G910KP-22 Salay Stibley Sat Jul 11
Fri Jun 26 7:20 PM G910KP F7 G910KP-30 Gaglione Bokmuller Sat Jul 11
Tue May 26 7:20 PM GHS F2 GHS-4 Cervenka Hudak Sat Jul 11
Wed May 27 7:00 PM GHS CAL GHS-6 Binder Sobczak Wed Jul 8
Wed May 27 7:15 PM GHS NR HS3 GHS-10 Marrero Ciprian Sat Jun 13
Fri Jun 12 6:00 PM GHS NR HS3 GHS-38 Ciprian Pavkov Sat Jun 27
Mon Jun 15 6:00 PM GHS F4 GHS-39 Hudak Sobczak Sat Jul 11
Mon Jun 15 6:00 PM GHS NR HS3 GHS-41 Krejci Roberts Tue Jun 30
Mon Jun 15 7:20 PM GHS F4 GHS-40 Pavkov Cervenka Sun Jun 28
Mon Jun 15 7:15 PM GHS NR HS3 GHS-42 Marrero Binder Tue Jun 30
Thu Jun 18 6:00 PM GHS F4 GHS-51 Hudak Marrero Sun Jun 28
Thu Jun 18 7:20 PM GHS Breck F GHS-50 Roberts Baldwin Mon Jul 6
Thu Jun 18 8:00 PM GHS IND 1 GHS-53 Sobczak Demaria Thu Jun 25
Sun Jun 21 6:00 PM GHS F2 GHS-43 Baldwin Marrero Sat Jul 11
Sun Jun 21 7:20 PM GHS F2 GHS-44 Castro Krejci Tue Jul 14
Sun Jun 21 8:40 PM GHS F2 GHS-45 Cervenka Ciprian Sun Jun 28
Sun Jun 28 6:00 PM GHS F1 GHS-40R Pavkov Cervenka Fri Jul 17
Sun Jun 28 7:20 PM GHS F1 GHS-45R Cervenka Ciprian Tue Jul 14
Sun Jun 28 8:40 PM GHS F1 GHS-51R Hudak Marrero Thu Jul 16
Tue Jun 30 6:00 PM GHS F2 GHS-72 Demaria Ciprian  
Tue Jun 30 7:20 PM GHS F2 GHS-73 Hudak Horter Fri Jul 17
Tue Jun 30 7:20 PM GHS F2 GHS-74 Clifford Castro  
Thu May 21 6:00 PM GU12C F2 GU12C-2 Toth Highland Hornets  
Sat May 30 4:00 PM GU12C F7 GU12C-5 Toth Amherst Sat Jul 11
Sat May 30 6:00 PM GU12D F7 GU12D-4 Bohland BrecksvilleBees Gold Sun Jul 12
Thu Jun 18 6:00 PM GU12D F2 GU12D-9 Bohland Lakewood Rangers  
Sat May 30 4:00 PM GU14 F2 GU14-3 Mancuso TBA  
Thu Jun 11 8:00 PM GU14 F2 GU14-6 Mancuso TBA  
Thu Jun 18 8:00 PM GU14 F2 GU14-9 Mancuso TBA  
Thu Jun 18 6:30 PM GU18 BBHS2 GU18-7 Eder Strongsville Mustangs  
Mon Jun 22 6:30 PM GU18 BBHS2 GU18-8 Eder BVH Lady Eagles